Διδακτικές επισκέψεις στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας "Εγώ και εσύ, όλοι μαζί"

Το Γυμνάσιο Αραβησσού στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας με τίτλο "Eγώ και εσύ και όλοι μαζί" την Παρασκευή 9-8-2018 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας του Παιδικού Χωριού από την υπεύθυνη κοινωνική λειτουργό .Μετά την ενημέρωση έγιναν ερωτήσεις από τους μαθητές για διάφορα θέματα λειτουργίας του χωριού αλλά και την καθημερινή ζωή των παιδιών.
Στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος είχε προηγηθεί στις 25-1-2018 επίσκεψη των μαθητών στο Ίδρυμα παιδικής προστασίας Παναγία η Οδηγήτρια στα Γιαννιτσά όπου ο προϊστάμενος του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου και διευθυντής του ιδρύματος π. Ελευθέριος Χαραλαμπίδης μας ενημέρωσε για την ίδρυση και λειτουργία του ιδρύματος. Την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Γιαννιτσών όπου οι μαθητές είδαν από κοντά τις περίφημες εγκαταστάσεις του πνευματικού κέντρου του ναού και γνώρισαν την αξιόλογη φιλανθρωπική και εθελοντική δράση της εν λόγω ενορίας. Η ενημέρωση έγινε από τον προϊστάμενο του ναού π. Ιωάννη Σπυρίδη.

20180125 102428 20180125 113749 20180309 105905