ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ κ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ

Συνάντηση δια ζώσης με τη συγγραφέα κ. Κική Δημητριάδου (15 / 04/ 2022)

Συνεχίζοντας τις δραστηριότητές της η ομάδα ανάγνωσης του Γυμνασίου Αραβησσού πραγματοποίησε την Παρασκευή 15 / 04/ 2022 δια ζώσης συνάντηση στον προαύλιο χώρο του σχολείου με τη γνωστή συγγραφέα παιδικών βιβλίων και νηπιαγωγό από τα Γιαννιτσά κ. Δημητριάδου Κική. Τα βιβλία της, «Η Αρήτη της ροδιάς», «Ένα αστέρι για τη Μαρία», «Το ημερολόγιο της Δώρας», «Το παραμύθι της μάγισσας γιαγιάς» συνδυάζουν την αθωότητα και τη μαγεία της παιδικής ηλικίας με τους εύλογους προβληματισμούς και ανησυχίες της. Η κ. Κική Δημητριάδου απαντώντας σε ερωτήσεις των μαθητριών και μαθητών της ομάδας ανάγνωσης αποκάλυψε ότι ξεκίνησε τη δημιουργική συγγραφική δραστηριότητα από την εφηβική ηλικία. Διάβαζε τα βιβλία του Ιουλίου Βέρν, αλλά πιστεύει ότι όλα τα θαυμαστά που περιγράφονται στα βιβλία του Βέρν έχουν κατακτηθεί σήμερα, γι’ αυτό και τέτοιου είδους αναγνώσματα δεν ενδιαφέρουν τα παιδιά σήμερα. Τόνισε ότι οι γονείς μπορούν να ωθήσουν τις μαθήτριες και τους μαθητές στη φιλαναγνωσία διαβάζοντας οι ίδιοι λογοτεχνικά βιβλία στο σπίτι στη διάρκεια του ελεύθερου χρόνου τους. Στο τέλος της ευχάριστης αυτής συνάντησης οι μαθήτριες και οι μαθητές έπειτα από προτροπή της κ. Δημητριάδου δημιούργησαν ενδιαφέρον γαϊτανάκι συναισθημάτων πιάνοντας την καρδιά τους.