Εορτασμός 17 Νοέμβρη - Προβολή ντοκιμαντέρ

Στις 17 Νοεμβρίου, στην αίθουσα τελετών του Γυμνασίου Αραβησσού πραγματοποιήθηκε μια συγκινητική τελετή – μνήμης για την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Προβλήθηκε η ταινία – ντοκιμαντέρ «ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!» , μια συμπαραγωγή των Γυμνασίων Αραβησσού και Νέου Μυλοτόπου.

Tο ντοκιμαντέρ, σε σενάριο και κείμενα της Κιουτούτσκα Ελισάβετ, φιλολόγου, και κινηματογράφηση, μοντάζ του Γρηγοριάδη Γεωργίου, γυμναστή, μας μετέφερε το κλίμα της εποχής της εφτάχρονης Δικτατορίας των Συνταγματαρχών, με τις καταπιέσεις που υφίσταντο οι Έλληνες, καθώς και τον αγώνα των νέων που οδήγησαν στην κορυφαία εξέγερση του Πολυτεχνείου το τραγικό τριήμερο του Νοεμβρίου του 1973.
Κύριοι πρωταγωνιστές ήταν οι ίδιοι οι μαθητές των Γυμνασίων Αραβησσού και Νέου Μυλοτόπου που με αξιοζήλευτο επαγγελματισμό συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους και απέδειξαν πως όταν τους ανατίθενται αρμοδιότητες, προκαλείται το ενδιαφέρον τους και
δημιουργείται πρόσφορο έδαφος για μια παιδεία εποικοδομητική και δημοκρατική.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι κ.κ. Γερεμτζές Δημήτριος, Αναπληρωτής Διευθυντής Β’ Βάθμιας εκπαίδευσης Ν. Πέλλας και Περπερίδης Παύλος, Σύμβουλος Παιδαγωγικής ευθύνης των Γυμνασίων Αραβησσού και Ν.Μυλοτόπου αλλά και Σύμβουλος των φιλολόγων των νομών Πέλλας, Ημαθίας και Πιερίας. Επίσης, το «παρών» τους έδωσαν εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Αραβησσού και οι διευθυντές των δύο σχολείων: ο κύριος Γιουβάνογλου Νίκος, Διευθυντής του Γυμνασίου Αραβησσού και ο κύριος Χριστοφορίδης Σταύρος, Διευθυντής του Γυμνασίου Νέου Μυλοτόπου.

Κάντε κλικ εδώ για προβολή του ντοκιμαντέρ.